Reklama

Cytaty z ruin

Cytaty z ruin

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Eseje Sebalda o alianckich bombardowaniach niemieckich miast przerwały kilkudziesięcioletnie milczenie całego społeczeństwa.
Rys. Marcin Bondarowicz
W

W styczniu 1940 r. żydowski filozof Walter Benjamin powrócił do Paryża z Nevers, gdzie przebywał w obozie dla internowanych obywateli niemieckich, których władze francuskie chciały mieć pod kontrolą. Miesiąc później przystąpił do spisywania osiemnastu fragmentów, nazywanych przezeń tezami, które ostatecznie zatytułował „O pojęciu historii”. Być może najsłynniejsza spośród nich jest teza IX, która stanowi komentarz do namalowanej przez Paula Klee akwareli (z 1920 r.) pt. „Angelus Novus”. Benjamin kupił ją na początku lat 20. Miała dla niego szczególną wartość – niemal nigdy się z nią nie rozstawał.

W komentarzu czytamy, że obraz przedstawia anioła, który próbuje się oddalić od czegoś, co z magnetyczną mocą przyciąga jego spojrzenie. Oto – powiada Benjamin – anioł historii, który utkwił wzrok w przeszłości i z przerażeniem obserwuje piętrzącą się ruinę zdarzeń. Nie może...

18222

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]