Reklama

Credo Marii

Credo Marii

12.06.2007
Czyta się kilka minut
Dwunasty rozdział Ewangelii Janowej przynosi perykopę zapowiedzianą w jedenastym: namaszczenie w Betanii. Pisząc o namaszczeniu, Jan nawiązuje do tradycji synoptycznej, w której też pojawił się ten motyw (por. Mk 14, 3-9; Mt 26, 6-13; Łk 7, 36-50 z J 12, 1-8). Rysem charakterystycznym ujęcia Jana jest powiązanie tego wydarzenia z wcześniejszym - wskrzeszeniem Łazarza. Choć bowiem Marek i Mateusz także opisują namaszczenie w Betanii, wspominają o domu Szymona Trędowatego; Łukasz nie precyzuje miejsca. W ujęciu synoptyków kobieta pozostaje bezimienna; Łukasz określa ją jako grzesznicę i nie sytuuje wydarzenia w przeddzień męki i śmierci Jezusa. Dla Jana natomiast dane dotyczące czasu i miejsca wydają się szczególnie ważne: "Sześć dni przed Paschą Jezus przyszedł do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Przygotowali tam dla Niego przyjęcie: Marta usługiwała, Łazarz zaś był jednym z biesiadników"
(

(J 12, 1n). Jan zwraca więc uwagę na zbliżającą się Paschę, czas śmierci Jezusa. Miejsce wydarzenia opisał już wcześniej: "Betania była blisko Jerozolimy, około piętnastu stadiów" (J 11, 18). Ta bliskość miejsca - 15 stadiów to niecałe trzy kilometry - również wskazuje na zbliżającą się Paschę Jezusa. W końcu ważne dla perykopy osoby: Jezus, Łazarz, Maria i Marta - kierują myśl do znaku wskrzeszenia przyjaciela Jezusa. Obecność Łazarza na uczcie jest kolejnym potwierdzeniem dokonanego znaku.

Po początkowej wzmiance o Marcie i Łazarzu, to Maria z Betanii staje się centralną postacią perykopy. Mimo że pozostaje milcząca, przystępuje do działania bez wezwania ze strony siostry. "A Maria wzięła funt czystego, kosztownego olejku nardowego, wylała na Jego [Jezusa] nogi i wytarła je swoimi włosami. I po całym domu rozszedł się zapach olejku" (J 12, 3). Janowy opis...

4702

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]