Reklama

Ładowanie...

Córa Syjonu

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Księgę Zachariasza przenika metafora miasta-kobiety. Najczęściej pojawia się przez dodanie do nazwy miasta tytułu córka. W innych miejscach, gdzie mowa o miastach, a takiego dodatku brak, w języku hebrajskim używa się gramatycznych form rodzaju żeńskiego. Czy znaczy to, że mamy do czynienia z zamierzoną metaforyką kobiecą?.
P

Pytanie to staje przed nami zwłaszcza podczas lektury rozdziału dziewiątego Księgi, jedynego spisanego w formie poetyckiej, gdzie na początku Zachariasz wymienia szereg miast obcych państw, przeciwstawiając ich los losowi Jerozolimy: Chadrak, Damaszek, Chamat, Tyr i Sydon, Aszkalon, Gaza, Ekron, Aszdod (por. Za 9, 1-8). Oto Jahwe stanie po stronie swojego ludu, a ludy sąsiednie spotka klęska. Jahwe mówi: “Rozłożę się obozem jako straż dookoła mego Domu, by nikt już przezeń nie przechodził; nie stanie już nad nimi żaden ciemięzca, bo odtąd Ja sam będę czuwał" (9, 8).

O ile w prezentacji obcych miast symbolika kobieca nie jest tak jednoznaczna, ta zostaje wprost odniesiona do Syjonu i Jerozolimy. Spośród wielu wątków, znanych z innych ksiąg prorockich, u Zachariasza odsunięto jednak na drugi plan jej negatywną wykładnię, związaną z pytaniem o winę za wygnanie i...

3563

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]