Reklama

Córa Syjonu

Córa Syjonu

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Księgę Zachariasza przenika metafora miasta-kobiety. Najczęściej pojawia się przez dodanie do nazwy miasta tytułu córka. W innych miejscach, gdzie mowa o miastach, a takiego dodatku brak, w języku hebrajskim używa się gramatycznych form rodzaju żeńskiego. Czy znaczy to, że mamy do czynienia z zamierzoną metaforyką kobiecą?.
P

Pytanie to staje przed nami zwłaszcza podczas lektury rozdziału dziewiątego Księgi, jedynego spisanego w formie poetyckiej, gdzie na początku Zachariasz wymienia szereg miast obcych państw, przeciwstawiając ich los losowi Jerozolimy: Chadrak, Damaszek, Chamat, Tyr i Sydon, Aszkalon, Gaza, Ekron, Aszdod (por. Za 9, 1-8). Oto Jahwe stanie po stronie swojego ludu, a ludy sąsiednie spotka klęska. Jahwe mówi: “Rozłożę się obozem jako straż dookoła mego Domu, by nikt już przezeń nie przechodził; nie stanie już nad nimi żaden ciemięzca, bo odtąd Ja sam będę czuwał" (9, 8).

O ile w prezentacji obcych miast symbolika kobieca nie jest tak jednoznaczna, ta zostaje wprost odniesiona do Syjonu i Jerozolimy. Spośród wielu wątków, znanych z innych ksiąg prorockich, u Zachariasza odsunięto jednak na drugi plan jej negatywną wykładnię, związaną z pytaniem o winę za wygnanie i...

3563

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]