Reklama

"Cnota w okowach"

"Cnota w okowach"

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Drugi dzień zapustów 1846 roku. Rufin Piotrowski, powstaniec listopadowy, emigrant, potem emisariusz działający w Kamieńcu Podolskim, po siedemnastu miesiącach na Syberii, gdzie - skazany na ciężkie roboty - pracował w gorzelni w Jekateryńsku pod Tarą, wyrusza wieczorem w drogę.
M

Ma na sobie "trzy koszule syberyjskie, z których na wierzch kolorowa, kamizelkę sukienną z grubego płótna, dwoje gatek, spodnie szerokie sukienne z podobnego płótna co kamizelka, krótki kożuszek po kolana, dobrze wykrojony, na wierzch kożuch długi, dwie pary pończoch wełnianych obwiniętych jeszcze sukiennymi szmatami, buty nowe, przestronne z długimi marszczonymi cholewami...". Łysinę maskuje peruka "ze skóry koziej niegarbowanej sierścią na zewnątrz", podwiązana chustką przez uszy i przykryta aksamitną czapką, jaką noszą "dobrze się mający chłopi syberyjscy w dzień świąteczny". Charakteryzacji dopełnia broda, zapuszczana z myślą o przyszłej ucieczce od chwili wysłuchania wyroku. Rozpoczyna się zdumiewająca wędrówka, której szlak prowadzi najpierw do Archangielska nad Morzem Białym, a gdy okaże się, że opuszczenie Rosji na którymś ze statków handlowych jest niemożliwe -...

5813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]