Reklama

Ciotunia od ciężkich myśli

Ciotunia od ciężkich myśli

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Od każdego, kto uważa, że mu pomogłam, wymagam, by rozejrzał się wokół. Sprawdził, czy nie otaczają go ludzie w potrzebie. Jeśli tak, niech im koniecznie udzieli wsparcia, albo przyprowadzi do mnie - brzmi jedna z czterech zasad mecenas Marii Sawickiej.
Maria Sawicka w sądzie, podczas sprawy z urzędem skarbowym / fot. MAŁGORZATA KUJAWKA / Agencja Gazeta
M

Marię Sawicką Jan Paweł II uhonorował odznaką Pro Ecclesia et Pontifice. Jest współzałożycielką Funduszu Ochrony Macierzyństwa i Domu Samotnej Matki w Łodzi. Jednak ogólnopolską sławę zyskała po tym, jak urząd skarbowy zażądał od niej podatku za nagrodę przyznaną dwa lata temu przez prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Nagroda wynosiła 20 833 zł. Sawicka była pewna, że od tej kwoty odprowadzono już podatek. Zmyliła ją końcówka. Rozdała większość pieniędzy potrzebującym. W grudniu skarbówka zaczęła ściągać podatek z jej emerytury. Podatek wynosił 3964 zł. Trzykrotną równowartość jej świadczenia.

***

Przez skromne, dwupokojowe mieszkanie na parterze przewinęły się tysiące ludzi, niektórzy pomieszkiwali.

Blok w dzielnicy Łódź Bałuty. Bałuty to blokowisko, jakich w Polsce mnóstwo. Dzieciaki bawią się na...

16184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]