Reklama

Ładowanie...

Ciotunia od ciężkich myśli

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Od każdego, kto uważa, że mu pomogłam, wymagam, by rozejrzał się wokół. Sprawdził, czy nie otaczają go ludzie w potrzebie. Jeśli tak, niech im koniecznie udzieli wsparcia, albo przyprowadzi do mnie - brzmi jedna z czterech zasad mecenas Marii Sawickiej.
Maria Sawicka w sądzie, podczas sprawy z urzędem skarbowym / fot. MAŁGORZATA KUJAWKA / Agencja Gazeta
M

Marię Sawicką Jan Paweł II uhonorował odznaką Pro Ecclesia et Pontifice. Jest współzałożycielką Funduszu Ochrony Macierzyństwa i Domu Samotnej Matki w Łodzi. Jednak ogólnopolską sławę zyskała po tym, jak urząd skarbowy zażądał od niej podatku za nagrodę przyznaną dwa lata temu przez prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Nagroda wynosiła 20 833 zł. Sawicka była pewna, że od tej kwoty odprowadzono już podatek. Zmyliła ją końcówka. Rozdała większość pieniędzy potrzebującym. W grudniu skarbówka zaczęła ściągać podatek z jej emerytury. Podatek wynosił 3964 zł. Trzykrotną równowartość jej świadczenia.

***

Przez skromne, dwupokojowe mieszkanie na parterze przewinęły się tysiące ludzi, niektórzy pomieszkiwali.

Blok w dzielnicy Łódź Bałuty. Bałuty to blokowisko, jakich w Polsce mnóstwo. Dzieciaki bawią się na...

16184

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]