Reklama

Ładowanie...

Ciemna strona Jana Pawła II. Rozmowa z Marcinem Gutowskim

31.10.2022
Czyta się kilka minut
MARCIN GUTOWSKI, dziennikarz: Za dobrze poznaliśmy Jana Pawła II przez te lata, by widzieć w nim jedynie cynicznego gracza. Musi więc być jakieś wyjaśnienie jego braku wrażliwości wobec ofiar.
Jan Paweł II podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra.Watykan, październik 2003 r. FRANCO ORIGLIA / GETTY IMAGES
A

ARTUR SPORNIAK: Pytania, wokół których powstała książka i cykl filmów dokumentalnych „Bielmo”, brzmią: czy Jan Paweł II wiedział o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich, a jeśli wiedział, dlaczego nie reagował? Czy potrafimy odpowiedzialnie na nie odpowiedzieć?

MARCIN GUTOWSKI: Tej odpowiedzi trzeba szukać. Dziś więcej jest pytań niż odpowiedzi, a ci, którzy je znają, uparcie milczą. Dowodów na to, że Jan Paweł II wiedział, nie zobaczymy, dopóki zaangażowani w tę sprawę jego współpracownicy nie zechcą mówić. Niektórzy już nie mogą nic powiedzieć, jak zmarły niedawno wieloletni sekretarz stanu kard. Angelo Sodano. Ten sam, który przestrzegał, żeby papieża pochopnie nie ogłaszać świętym. Przed jego śmiercią w maju wielokrotnie próbowaliśmy się z nim skontaktować. Wysłaliśmy też za potwierdzeniem odbioru list z pytaniami – nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Tak samo...

18031

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


ogłoszenie społeczne

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]