Reklama

Ciąg dalszy

Ciąg dalszy

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Przed tygodniem pisałam o wspólnych mianownikach, bez których - jestem o tym przekonana - rozleciałoby się w drobny mak nasze życie społeczne, narodowe, obywatelskie. Chcę jeszcze do tego wrócić. Powie przecież niejeden, że owych wspólnych mianowników w różnych wcieleniach mamy aż nadmiar: czyż nie są nimi owe, tak wspaniale brzmiące, wzniosłe imiona nadawane wartościom? Iluż pomyłkom utorowano drogę w ten sposób, ile fałszywych tropów wyznaczono, a przede wszystkim ilu pustych wewnętrznie (jeśli nie zakłamanych wręcz) moralistów i apostołów dowartościowało się i osiadło na piedestale dzięki powtarzaniu przepięknych haseł? Więc rzecz nie w tym tylko, by nie odmawiać innym prawa do powoływania się na zawłaszczone przez nas - prawem kaduka - wartości. Rzecz także w tym, by wspólne mianowniki były sprawdzalne, dawały się zweryfikować naszym i cudzym świadectwem. Dlatego można ich szukać od przeciwległego bieguna - od ich wymiaru najmniejszego. Oto przykład.
N

Nie bardzo lubię "Wysokie obcasy" za lansowanie dalekich mi pomysłów na kobiecość. Pewnie i wiek ma w tym swój udział. Ale od czasu do czasu ten sam magazyn podejmuje coś, co wydaje mi się wyjątkowo ważne, i aż zdumiewa, że nie stało się to wcześniej. Tak było lat temu parę z wielką akcją "Rodzić po ludzku", tak jest od niedawna z programem "Dzieciaki do domu", czyli akcją zastąpienia koszarowego chowu porzuconych dzieci w domach dziecka - jak najszybszym przygarnianiem ich w rodzinach zastępczych, gdzie - i tylko tam - zaspokoją głód miłości najbliższych i same nauczą się kochać. Robi się to rzetelnie i precyzyjnie. Nie polega na deklamacjach ani na głosach potępienia. Pokazuje prawdziwe zagrożenia i mówi, jak im zapobiegać. Psycholog i lekarz przypominają na przykład, co się dzieje z głodem bezpieczeństwa u niemowlęcia, które na próżno płaczem przyzywa matkę, a zamiast...

2419

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]