Reklama

Ładowanie...

Ci, którzy odchodzą i ci, którzy wracają

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Naczelny redaktor jezuickiego dwutygodnika "Civilt? Cattolica ks. Gianpaolo Salvini SJ w numerze z 21 kwietnia 2007 przedstawia dość wyczerpujące informacje, dotyczące zjawiska odchodzenia księży od kapłaństwa oraz powrotów tych, którzy odeszli. Zwraca uwagę, że o ile tym pierwszym procesem media zajmują się chętnie, to mało kto wie o względnie licznych powrotach do posługi kapłańskiej.
N

Nie istnieje dokładna statystyka księży, którzy po opuszczeniu kapłaństwa zawarli związek małżeński. Na podstawie danych przekazywanych do Watykanu z poszczególnych diecezji (a więc nie tylko w oparciu o statystyki składanych przez odchodzących księży podań o dyspensę), od 1964 do 2004 r. opuściło kapłaństwo 69 063 księży, a od 1970 do 2004 r. 11 213 podjęło na nowo obowiązki kapłańskie. Oznacza to, że żonatych kapłanów nie może być dziś więcej niż 57 000 (prawdopodobnie jest ich mniej, bo w ciągu 40 lat wielu zmarło). Liczby podawane przez prasę i stowarzyszenia żonatych księży (80-100 000 eks-księży) nie mają więc uzasadnienia.

W ostatnich latach liczba odejść od kapłaństwa wzrasta, jednak sytuacji nie można porównywać z tą z lat 70. Od 2000 do 2004 r., co roku opuszczało kapłaństwo średnio 0,26 proc. księży, to znaczy w ciągu pięciu lat - 5 383 osoby....

5472

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]