Reklama

Ci, którzy odchodzą i ci, którzy wracają

Ci, którzy odchodzą i ci, którzy wracają

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Naczelny redaktor jezuickiego dwutygodnika "Civilt? Cattolica ks. Gianpaolo Salvini SJ w numerze z 21 kwietnia 2007 przedstawia dość wyczerpujące informacje, dotyczące zjawiska odchodzenia księży od kapłaństwa oraz powrotów tych, którzy odeszli. Zwraca uwagę, że o ile tym pierwszym procesem media zajmują się chętnie, to mało kto wie o względnie licznych powrotach do posługi kapłańskiej.
N

Nie istnieje dokładna statystyka księży, którzy po opuszczeniu kapłaństwa zawarli związek małżeński. Na podstawie danych przekazywanych do Watykanu z poszczególnych diecezji (a więc nie tylko w oparciu o statystyki składanych przez odchodzących księży podań o dyspensę), od 1964 do 2004 r. opuściło kapłaństwo 69 063 księży, a od 1970 do 2004 r. 11 213 podjęło na nowo obowiązki kapłańskie. Oznacza to, że żonatych kapłanów nie może być dziś więcej niż 57 000 (prawdopodobnie jest ich mniej, bo w ciągu 40 lat wielu zmarło). Liczby podawane przez prasę i stowarzyszenia żonatych księży (80-100 000 eks-księży) nie mają więc uzasadnienia.

W ostatnich latach liczba odejść od kapłaństwa wzrasta, jednak sytuacji nie można porównywać z tą z lat 70. Od 2000 do 2004 r., co roku opuszczało kapłaństwo średnio 0,26 proc. księży, to znaczy w ciągu pięciu lat - 5 383 osoby....

5472

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]