Reklama

Chwalebne ciało

Chwalebne ciało

23.02.2010
Czyta się kilka minut
Ten fragment (Łk 9, 28b-36) najczęściej nosi tytuł Przemienienie Pańskie. Jeśli zadaniem tytułu jest danie czytelnikowi klucza do odczytania tekstu, to wtym przypadku nasza uwaga będzie skierowana na zmiany, którym ulega Jezus na górze, którą utożsamia się zTaborem. Czy jednak takie odczytywanie tego tekstu jest jedynie uzasadnionym? Na pewno nie.
P

Przecież trudno jest uwierzyć komuś, kto nieustannie się przebiera, wciąż bawi się w chowanego. Raz się pokazuje tutaj, a zaraz gdzieś indziej. Skoro według Pawła Apostoła Jezus potrafi "wszystko, co jest, sobie podporządkować", to znaczy, że nam pozostaje jedno. Nie tyle czekać na Jego zjawienie się, co wytrwale, jakby się szło pod wysoką górę, wpatrywać się, analizować wszystko, co jest, by Jezusa i Jego działanie właśnie tam zobaczyć, skoro jest On właścicielem wszystkiego. A zatem, to nie Jezus potrzebuje przemienienia, ale my. Dobitnie świadczy o tym kłopot Piotra Apostoła, czyli jego bezradność wobec nowo odkrytej prawdy o kimś, kogo się przecież znało.

W każdą niedzielę i w uroczystości niezmiennie od siedmiuset lat powtarzamy tekst Credo. Co prawda nazywamy tę część Mszy wyznaniem wiary, ale czy ta nazwa przypadkiem już dawno nie straciła swojego...

2857

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]