Reklama

Chłopski i narodowy

Chłopski i narodowy

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Strój krakowski to po prostu odświętny ubiór chłopów z okolic Krakowa. Zrobił zawrotną karierę stając się symbolem stroju narodowego.
MUZEUM ETNOGRAFICZNE KRAKÓW
MUZEUM ETNOGRAFICZNE KRAKÓW
D

Do jego popularyzacji i do wykształcenia się stereotypowego kanonu wyglądu krakowiaka i krakowianki przyczyniły się m.in. legenda kościuszkowska, fascynacje młodopolskie i „Wesele” Wyspiańskiego. Strój jest dziś noszony podczas uroczystości w mieście i w okolicznych miejscowościach. Lalki ukazujące krakowiaków i charakterystyczne elementy stroju funkcjonują również jako pamiątka z Krakowa. Najpopularniejsza jest czapka „krakuska”. Dawniej taką rogatywkę ozdobioną pawimi piórami nosili weselni drużbowie. Równie modne były czarne kapelusze, tzw. celendry (przypominały miejskie cylindry), a zimą wełniane, robione na drutach magierki


PRZERYWNIKI KRAKOWSKIE  – ZOBACZ WIĘCEJ >>>


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]