Reklama

Bruksela: wyzwalanie pamięci

Bruksela: wyzwalanie pamięci

06.02.2005
Czyta się kilka minut
To ponowne wyzwolenie Auschwitz, tyle że w pamięci Europejczyków - Bogusław Sonik nie krył wzruszenia, gdy 27 stycznia Parlament Europejski przyjął niemal jednogłośnie rezolucję, która łączy upamiętnienie 60. rocznicy wyzwolenia obozu z nawracającymi dziś aktami antysemityzmu, ksenofobii i rasizmu.
D

Dni poprzedzające uchwalenie rezolucji Sonik - poseł do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej - spędził głównie w parlamentarnych kuluarach. To właśnie on oraz Dariusz Rosati z SLD byli inicjatorami oświadczenia Parlamentu w sprawie Auschwitz. Projekt ogłosili trzy tygodnie wcześniej w Strasburgu. Na konferencję prasową przybyło niewielu dziennikarzy.

Pisemne oświadczenie Parlamentu musi być podpisane przez co najmniej połowę posłów, aby nabrało wagi urzędowej. Ale i wśród posłów zainteresowanie było umiarkowane. Po trzech tygodniach okazało się, że pod projektem podpisało się zaledwie 150 eurodeputowanych - czyli mniej niż jedna piąta.

Sonik i Rosati zakładali, że z podpisanym przez ponad połowę posłów oświadczeniem pojadą do Polski, na rocznicowe obchody. Zostali w Brukseli. Ich zabiegi poskutkowały wpisaniem sprawy Auschwitz do...

7506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]