Reklama

Błogosławione jarzmo

Błogosławione jarzmo

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Po przeczytaniu słów Pana Jezusa mówiącego, że Jego jarzmo jest słodkie, a brzemię lekkie, zacząłem się zastanawiać, co jest dla człowieka radością, a co ciężarem; które jarzmo przygniata do ziemi, a które pozwala wzlatywać nad poziomy.
-

---ramka 354081|prawo|1---Przypomniałem sobie wtedy dzieje św. Ignacego Loyoli spisane przez Ludwika Consalvo. Otóż założyciel jezuitów lubił czytać “próżne i zmyślone dzieła, które opisywały niezwykłe czyny sławnych ludzi". Kiedy został ranny, znalazł się w domu, w którym nie było takich książek, więc z nudów sięgnął po “Życie Jezusa" i “Żywoty świętych". Lektury spodobały się mu, a przykład świętych Franciszka czy Dominika zaczął go pociągać. Po pewnym czasie odkrył różnicę między dwoma rodzajami myśli inspirowanych lekturami. “Gdy bowiem zajmował się sprawami światowymi, odczuwał wielką przyjemność, kiedy znużony przestawał, przeżywał smutek i pustkę. Kiedy natomiast rozmyślał o naśladowaniu wielkich dzieł pokuty dokonywanej przez świętych mężów, wtedy odczuwał przyjemność, nie tylko rozmyślając, ale także po zaprzestaniu rozmyślania".

Ten fragment...

3037

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]