Reklama

Blask prawdy

Blask prawdy

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Veritatis splendor oznacza blask prawdy. Jakiej prawdy? Oczywiście tej religijnej, która oświeca rozum i kształtuje wolność człowieka, człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo samego Boga. Termin prawda występuje w encyklice w nieco innym znaczeniu, niż jesteśmy przyzwyczajeni; nie chodzi tu o prawdę naukową, rzecz jest o prawdzie etycznej, a dokładniej: o prawym sumieniu. Prawda jest bowiem bardzo blisko prawości.
P

Późniejsze encykliki Jana Pawła II (“Veritatis splendor" została opublikowana w 1993 r.) mają swoistą strukturę literacką - punktem wyjścia jest zwykle któraś ze scen biblijnych, przede wszystkim ewangelicznych. Rozważania o “blasku prawdy" otwiera zapisana przez św. Mateusza rozmowa Jezusa z młodzieńcem, który przychodzi i pyta: “Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?". Ale można powiedzieć, że cała encyklika stanowi medytację nad słowami Ewangelii: “Szukajcie prawdy, a prawda was wyzwoli" (J 8, 32). Widzimy tu związek między dwoma rzeczywistościami: prawdy i wolności. I pytanie, jaka wolność jest prawdziwą wolnością człowieka?

Niektórzy mówią: wolność to oderwanie się od wszelkiej przemocy, od nacisku zewnętrznego; inni mówią: wolność to wewnętrzna moc, która umożliwia realizację wartości i dobra. Bardzo prosto, ale dobitnie...

6927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]