Reklama

Blask Morii

Blask Morii

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Fragment Księgi Rodzaju mówiący o Abrahamie, któremu Bóg rozkazał złożyć na górze Moria ofiarę z jedynego syna, zawsze prowokował mnie do postawienia pytania, dlaczego Jahwe zmusił go do tak nieludzkiego czynu.
S

Szukając odpowiedzi, trafiałem na teksty obrońców Pana Boga tłumaczących, że przecież ostatecznie Izaak nie zginął, że w tamtym czasie składanie ofiar z ludzi było na porządku dziennym, że była to tylko próba - wszystko to brzmiało jednak nieprzekonująco. Cierpień ojca mającego złożyć syna w całopalnej ofierze nie zrównoważy przecież pobożne gadanie. Co musiał myśleć Abraham? Buntował się przeciw Bogu, który obiecał, że w Izaaku stanie się ojcem narodu licznego jak ziarnka piasku na brzegu morza i jak gwiazdy na niebie? Zwątpił w Boga, który zażądał tak wielkiej ofiary? Był tak zrezygnowany, że było mu wszystko jedno? Pogodził się z klęską? Miałem ochotę zapytać Abrahama: "Dlaczego nie wypowiedziałeś Bogu posłuszeństwa?". Nie robiłem tego. Miałem respekt wobec jego postawy. Nie rozumiałem jej, ale zawsze przeczuwałem, że Pismo chce mi przekazać coś, czego sensu nie...

3049

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]