Reklama

Ładowanie...

Biały rower. Przydrożne miejsca upamiętnienia śmierci

24.10.2022
Czyta się kilka minut
Czy powinniśmy korzystać z przestrzeni publicznej dla wyrażenia osobistego żalu? Takie pytanie prowokują przydrożne miejsca upamiętnienia nagłej śmierci.
Południowa obwodnica Warszawy, węzeł Wał Miedzeszyński. 27 grudnia 2020 r. ŁUKASZ SZCZEPAŃSKI / REPORTER
Ł

Łączy je wiele elementów: krzyż, kask, kamienna tablica, sztuczne kwiaty, znicze, lokalizacja, no i wielkość. Różni – zmarły i data śmierci. Stoją blisko siebie, przy drodze krajowej nr 5, w pobliżu Ruska na Dolnym Śląsku. Do wypadków śmiertelnych dochodzi najczęściej właśnie na drogach krajowych (według wyliczeń prof. Lucyny Przybylskiej: 7 osób zabitych na 100 km dróg krajowych, 3 – wojewódzkich i 0,4 – gminnych i powiatowych; dane z 2012 r.).

Przypominają nagrobki na cmentarzu. Ten z wcześniejszą datą stoi z dala od drogi. Jego centralna część to wysoki kamień stanowiący tablicę pamiątkową, na której wyryto: „Dawid, lat 24, zginął 21.05.2014”. Poniżej napisu kamienny wizerunek uśmiechniętego chłopaka na motorze. Z kamienia „wyrasta” metalowy, biały krzyż, na którym zawieszono kask i sztuczne kwiaty.

Kilka metrów dalej drugi pomnik – tuż przy drodze, częściowo...

18244

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]