Reklama

Bez przedawnienia

Bez przedawnienia

27.04.2015
Czyta się kilka minut
to proces niezwyczajny. Wcześniej oskarżeni zwykle zaprzeczali swej winie lub twierdzili, że wykonywali jedynie rozkazy. Tymczasem Oskar Gröning, SS-Unterscharführer z KL Auschwitz, złożył obszerne zeznanie i okazał skruchę.
P

Pół wieku po słynnych „procesach oświęcimskich” we Frankfurcie nad Menem – precedensowych rozprawach w RFN, które w latach 60. wywołały pierwszą wielką debatę o zbrodniach III Rzeszy – i 70 lat po II wojnie światowej przed sądem w RFN stoi człowiek oskarżony o współudział w zabiciu kilkuset tysięcy ludzi w niemieckim obozie zagłady, który stał się symbolem Holokaustu. Wobec mordu, tym bardziej masowego, nie ma przedawnienia. Nawet jeśli oskarżony ma 93 lata – jak Oskar Gröning, SS-Unterscharführer z KL Auschwitz, sądzony właśnie w Lüneburgu.

To proces niezwykły. Nie tylko z powodu wieku oskarżonego i nie tylko dlatego, że to być może ostatnia taka rozprawa dotycząca zbrodni III Rzeszy – za chwilę nie będzie wśród nas nie tylko ofiar, lecz także oprawców. Ale wyjątkowość polega tu jeszcze na czymś innym. Gröning nie był rzeźnikiem, nie obsługiwał komór gazowych, osobiście...

2590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]