Będziemy się kłócić do końca świata

Hanna Radziejowska, dyrektorka oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie: Chcemy opowiadać Niemcom o tym, co dla nas ważne. I co jest ważne także dla nich.

Reklama

Będziemy się kłócić do końca świata

Będziemy się kłócić do końca świata

22.02.2021
Czyta się kilka minut
Hanna Radziejowska, dyrektorka oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie: Chcemy opowiadać Niemcom o tym, co dla nas ważne. I co jest ważne także dla nich.
Wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” w Instytucie Pileckiego w Berlinie, 31 sierpnia 2020 r. Fot. MARCIN BIELECKI / PAP
Ł

ŁUKASZ GRAJEWSKI: Otwarcie oddziału Instytutu w Berlinie było powiązane z otwarciem wystawy stałej o Witoldzie Pileckim. Teraz planujecie jej znaczną przebudowę. Dlaczego?

HANNA RADZIEJOWSKA: Problem polega nie tylko na tym, że dla niemieckich odbiorców jej treść jest trudna, bo dla Polaka pewnie też jest trudna. Problemem w Niemczech jest przede wszystkim fakt, że to i trudne, i nowe. Badaliśmy, czego zwiedzający dowiadują się po raz pierwszy. Okazało się, że praktycznie wszystkiego. I tego, jak Polska wyglądała przed wojną, i historii Kresów. Niemcy oczywiście coś słyszeli o pakcie Ribbentrop-Mołotow, ale rok 1939 to historia nieznana: Intelligenzaktion [operacja przeciw inteligencji, w ramach której w latach 1939-40 zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków – red.], początki Auschwitz, historia polskich Żydów, historia Polskiego Państwa Podziemnego, Armii...

23608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W roku 2021 przeciętny Niemiec patrzy na Polaka z góry. W roku 2051 przeciętny Polak będzie patrzył na Niemca z góry. Rzeczy małe mieszają się z rzeczami wielkimi. Te pierwsze zwykle biorą górę. Co nie oznacza, że trzeba rezygnować z dążenia do szlachetnych celów. Pani Radziejowska wykonuje dobrą robotę.

po nocach powinien straszyć tych, którzy nadużywają jego imienia w celu wytwarzania propagandy politycznej (mimo, że starają się czasem, jak widać, podać odbiorcom tę propagandę w wersji łagodnej, sugerującej badania historyczne)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]