Reklama

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

Będą patrzeć na Tego, którego przebili

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Hans Memling, "Sąd ostateczny" (fragment), 1469-71
T

To zdanie z Janowej Ewangelii Męki, zadane naszej medytacji przez papieża Benedykta XVI na ten Wielki Post. Powiedzieliśmy tydzień temu, że jest ono cytatem ze Starego Testamentu, z Księgi Proroka Zachariasza (Za 12, 10). Egzegeci spierają się o tego proroka; zastanawiają się, czy pod jego imieniem kryje się jeden, czy dwóch, a może nawet trzech różnych ludzi. Zasadniczo jednak zgadzają się co do czasu powstania tekstu - po powrocie Izraelitów z niewoli babilońskiej, a więc na przełomie VI/V w. p. Chr. W takim wypadku prorok Zachariasz (albo przynajmniej pierwszy z autorów księgi) może być identyfikowany z Zachariaszem, synem Iddo, wspominanym w Księgach Ezdrasza i Nehemiasza (Ezd 5, 1; 6, 14; Ne 12, 16) - kapłanem i jednym z przywódców ludu gromadzącego się na powrót w Jerozolimie. Widzimy go, jak budzi entuzjazm, wlewa w serca niedawnych wygnańców nadzieję. Cieszy się...

5720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]