Reklama

Autorytety i szamani

Autorytety i szamani

16.05.2016
Czyta się kilka minut
Czesław Miłosz żalił się kiedyś, że odkąd otrzymał Nagrodę Nobla, ludzie zaczęli go traktować jak autorytet we wszystkich dziedzinach – także w sprawach, o których nie miał najmniejszego pojęcia.
P

Przypomniała mi się ta skarga Miłosza podczas lektury artykułu Łukasza Lamży „Grzech ignorancji”, otwierającego w tym numerze Temat Tygodnika. Tęsknota za autorytetem stwarza pole dla niedoszłych szamanów i do lansowania – czy nawet tworzenia – „autorytetów” na użytek PR czy w innych celach, np. politycznych.

Konstruowane ad hoc autorytety specjalnie mnie nie martwią, bo na ogół szybko przygasają. Prawdziwy autorytet zdobywa się powoli i jest on „produktem ubocznym” takich przymiotów jak kompetencja, mądrość, dystans, zdolność komunikowania itd. Zwykle osoby cieszące się autorytetem są tym zażenowane, gdyż same za takowy się nie uważają. Dziś przeżywamy zmierzch autorytetów urzędowych. W epoce powszechnej nieufności urząd i autorytet często chadzają innymi drogami. Biskupia mitra, ministerialny czy nawet prezydencki fotel, różne tytuły VIP-ów nie zapewniają dziś posiadania...

3685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Komentarz niepotrzebny. Szczera prawda

że pod drzwiami szamana jest większa kolejka oczekujących niż pod drzwiami prof. doc. red. hab. i na dodatek lek. med :))

Pięknie napisane, brakowało mi tak wyważonego głosu w ostatnich czasach kiedy Autorytety III RP są niszczone jeden po drugim.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]