Reklama

Antykoncepcja w konfesjonale

Antykoncepcja w konfesjonale

08.06.2003
Czyta się kilka minut
Jakie wartości chroni zakaz stosowania antykoncepcji, tak stanowczo i wielokrotnie głoszony przez Urząd Nauczycielski Kościoła? Publikowane tydzień temu artykuły Artura Sporniaka (Seks, miłość i antykoncepcja) oraz o. Karola Meissnera OSB (Niewłaściwe pytanie) rozpoczęły dyskusję, poszukującą odpowiedzi na to pytanie. Ale antykoncepcja to nie tylko problem teoretyczny. Kościół, stawiając wiernym wysokie wymagania, świadom jest jednocześnie ludzkiej słabości. Rozmowa z o. Ksawerym Konotzem, duszpasterzem i spowiednikiem małżeństw, ukazuje problem antykoncepcji od strony konfesjonału.
-

---ramka 311446|prawo|1---ARTUR SPORNIAK: - Nauka Kościoła w dziedzinie moralności małżeńskiej wielu katolikom wydaje się zbyt trudna. Czy rzeczywiście jest ponad siły?

O. KSAWERY KNOTZ: - Na pewno jej zachowanie jest możliwe wtedy, gdy katolicy będą żyli łaską Bożą. Jan Paweł II w adhortacji "Familiaris consortio" wymienia warunki, które trzeba spełnić, aby przyjąć i przeżywać wartość takiego stylu życia małżeńskiego. Wskazuje m.in. na dziecięce zaufanie Bogu, pokorę, częste korzystanie z sakramentów Eucharystii i pojednania, regularną modlitwę. Oznacza to, że w człowieku musi dokonać się jakieś przewartościowanie, przemiana, która umożliwia zachowanie nauki Kościoła. Oznacza to także, że wielu katolików nie jest jeszcze dojrzałych w wierze i w konsekwencji nie widzi dobra, jakie płynie z życia zgodnego z zasadami moralnymi, nie dostrzega...

17587

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]