Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Antykoncepcja – utajniony problem?

Antykoncepcja – utajniony problem?

22.05.2017
Czyta się kilka minut
Z przecieku z poważnego źródła w Watykanie wynika, że papież utworzył tajną komisję do zbadania ewentualnej możliwości zmiany stanowiska Kościoła wobec antykoncepcji – napisał na blogu Marco Tosatti.
Fot. Andrew Medichini / AP / EAST NEWS
W

Watykanista dodał, że ważnym sygnałem potwierdzającym wiarygodność przecieku jest brak odpowiedzi Watykanu na oficjalne pytanie o istnienie takiej komisji. Tosatti przyznaje, że na razie można jedynie spekulować na temat jej członków. Wymienia dwie kandydatury: abp. Victora Manuela Fernándeza – rektora Katolickiego Uniwersytetu w Buenos Aires, przyjaciela i nieformalnego doradcę teologicznego papieża, oraz abp. Vincenza Paglię (na zdj.) – mianowanego w 2016 r. przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia. Dodajmy, że ten drugi jest oskarżany przez konserwatystów, iż „zaprzepaszcza dziedzictwo Jana Pawła II” – założyciela Akademii, nadając jej kierunek nastawiony bardziej na postrzeganie życia ludzkiego jako całości zamiast dotychczasowego skupiania się na obronie jego początku i końca (świadczyć ma o tym m.in. odwołanie przez Paglię sesji poświęconej 30-leciu zakazującej in vitro deklaracji „Donum vitae”).

 Jeżeli rzeczywiście powstała lub powstanie taka komisja, będzie ona odpowiedzią na głosy katolickich małżeństw wzywających – m.in. na ostatnim synodzie poświęconym rodzinie – do zmiany nastawienia w Kościele wobec antykoncepcji. Od czasów encykliki „Humanae vitae” Pawła VI z 1968 r. zakaz antykoncepcji jest masowo ignorowany przez katolików. Franciszek w posynodalnej adhortacji „Amoris laetitia” nie podjął tematu (poza sprzeciwem wobec antykoncepcji narzucanej przez państwo).

Być może nie chciał drażnić środowisk konserwatywnych. Utajnienie komisji mogłoby potwierdzać ostrożność papieża. Przeciek wskazuje jednak na daremność takiej strategii: przy najbliższej okazji dziennikarze i tak wprost zapytają Franciszka o tę komisję. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]