Reklama

Akompaniament rysów

Akompaniament rysów

30.06.2009
Czyta się kilka minut
Obok doskonale skomponowanych piosenek i skrzętnie opracowanego wizerunku scenicznego pojawił się eksperymentalny projekt nowego podmiotu, pozbawionego płci, wieku i społecznej determinanty.
K

Kiedy świat obiegła informacja o śmierci Michaela Jacksona, od razu pojawiły się komentarze analizujące "zjawisko kulturowe", z jakim przez kilkadziesiąt lat mieliśmy do czynienia. Retoryka tych tekstów nie powinna nas zaskakiwać. Jackson niemal od początku solowej kariery funkcjonował jako ikona, a nawet - jak chcą niektórzy - ostateczne ucieleśnienie popkultury, co w praktyce oznaczało, że granica między jego prywatnym życiem i publicznym wizerunkiem została całkowicie zatarta.

Ożywiony posąg

Życie Jacksona przypominało życie Flamen Diale, jednego z najważniejszych kapłanów starożytnego Rzymu, którego Giorgio Agamben podaje jako wzorcowy przykład figury znoszącej różnicę między sferą prywatną i społeczną. Starożytni mawiali, że Flamen Diale spełnia akt nieprzerwanej celebracji. Jest powiernikiem świętości i jednocześnie...

11982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]