Reklama

Aborcja: pytania o sumienie i prawo

Aborcja: pytania o sumienie i prawo

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Podjęta kolejny raz w Polsce debata wokół ochrony życia nienarodzonych w znacznej mierze przynosi argumenty wytaczane wielokrotnie wcześniej. Nie znaczy to jednak, że jej temperatura się obniża - w końcu stawką w tym sporze jest sposób rozumienia godności człowieka i jego praw. Sięganie do starych argumentów świadczy o tym, że dla obu stron zachowały one ważność.
Ze szkicownika Leonarda da Vinci
N

Niezmiernie rzadko zdarza się nam w "Tygodniku" przedrukowywać opublikowane wcześniej artykuły, a w tej właśnie materii robimy to nie po raz pierwszy. W 2003 r. przypomnieliśmy opublikowany sześć lat wcześniej tekst ks. Józefa Tischnera i dziś jestem skłonny przytoczyć niektóre jego sformułowania raz jeszcze. Tischner pisał: "Sformułowana została teza: »aborcja - miarą demokracji«. Teza ta może być rozmaicie rozumiana. Można ją rozumieć w tym sensie, że demokracja wymaga ciągłych udoskonaleń etycznych; doskonaląc demokrację, zachowujemy jednak reguły demokracji i tym samym ją potwierdzamy. Ale można również kwestionować etyczny fundament demokracji i legitymizować przemoc w celu jej obalenia, gdy wola większości ustanowi prawo przeciwne prawu natury. Która interpretacja przeważa? Trudno powiedzieć. Faktem jest jednak, że istnieje u nas opór przeciwko demokracji, którego...

1399

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]