Reklama

A pokój...

A pokój...

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Światowy pokój można zbudować tylko na uznaniu ludzkiej godności - uważa Benedykt XVI.
P

Papież ogłosił orędzie na Światowy Dzień Pokoju obchodzony 1 stycznia pod hasłem "Wolność religijna drogą do pokoju". Bardzo aktualny dokument, w którym wyraźnie czuć pióro i ducha Josepha Ratzingera, Benedykt XVI skierował do wszystkich ludzi dobrej woli. To od nich bowiem zależy, w jakim stopniu uda się projekt światowego pokoju. Papież wybiera metodę pozytywnej argumentacji, sięga po uniwersalne autorytety (od Cycerona przez prawo międzynarodowe po Kartę ONZ i Powszechną Deklarację Praw Człowieka), opisuje etyczny wkład religii w sferę polityczną oraz w budowę społeczeństwa obywatelskiego - zwraca też uwagę na fakt, że wolność religijna to dziedzictwo "całej rodziny ludzkiej".

Bazą refleksji Benedykta XVI jest uniwersalna antropologia i powracający postulat integralnego rozwoju człowieka. Domaga się (najpierw od samego człowieka, potem społeczeństw i ...

3544

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]