Reklama

Zwycięzca

Zwycięzca

22.08.2004
Czyta się kilka minut
1. Paradę ma zawsze otwierać reprezentacja Grecji lub przynajmniej jej sztandar. Tak to zostało ustalone przez Pierre'a de Coubertina, który 25 listopada 1892 roku na zgromadzeniu Union des Sports Athletiques w Paryżu zapewniał, że dzięki przywołaniu cnotliwego ducha dawnych igrzysk, ruch olimpijski może stać się silnym aliantem sprawy Pokoju.
I

Idea nie cieszyła się szczególną popularnością ani wśród ówczesnych działaczy sportowych, ani wśród polityków, ani wśród Greków. Ateny zrazu nie zgodziły się na organizację zawodów i wjazd zawodników. Trzeba było wielkich wysiłków Barona, Dimitriosa Vikelasa (pierwszego prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego) i profesora Williama M. Sloane (z Princeton University), aby król Grecji dokonał otwarcia Olimpiady w 1896 roku. Piszę to z niejakim rozrzewnieniem, patrząc na listy nazwisk tych działaczy MKOL, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat musieli podać się do dymisji, bo nie odmówili wzięcia łapówek od przedstawicieli miast zainteresowanych organizacją olimpiady. Podobno po raz pierwszy do aktów korupcji doszło w związku z wyborem Salt Lake City na gospodarza igrzysk zimowych. Niektórzy jednak twierdzą, że ostatnią olimpiadą, która przyniosła straty (finansowe)...

7951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]