Reklama

Zrozumieć życie wieczne

Zrozumieć życie wieczne

13.05.2008
Czyta się kilka minut
Jeden z największych mistrzów podejrzeń, Zygmunt Freud, uważał, że Bóg jest "uwznioślonym ojcem". Za obraz Boga odpowiedzialny jest mechanizm obronny, jaki powstaje w człowieku, gdy zostaje on przez kogoś porzucony.
W

W podobnym duchu Bertrand Russel uważał Boga za Wielkiego Podglądacza świata, ideę dobrego Boga zaś uznał za wymyślenie sobie wielkiego płaszcza, pod którym można ukryć się przed Jego wzrokiem. Ale nie zżymajmy się na ateistów. Przecież sami tworzymy sobie obraz Boga jako surowego i niezdolnego do przebaczenia, oddalonego od świata i ludzkich spraw. Nierzadko mamy tendencję postrzegania siebie jako niewolników Boga niż jako jego synów i córki.

Jedno z najważniejszych zdań ewangelii to fragment nocnej rozmowy Jezusa z Nikodemem: "Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swojego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne". Zdanie to rzadko bywa cytowane w naszych kościołach i katechezach, chociaż egzegeci nazywają je sercem Ewangelii. Gdyby na przestrzeni czasów zaginęły wszystkie kodeksy ksiąg Biblii, a do naszych...

3041

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]