ZOBACZYĆ WARTO

19 – 25 listopada

25.11.2013

Czyta się kilka minut

Chwała dziwkom

Dokumentalny, reż. Michael Glawogger, Niemcy/Austria 2011, Planete, sobota 30 XI, 23.15

Pod tym prowokacyjnym tytułem kryje się jeden z bardziej kontrowersyjnych dokumentów ostatnich lat. Autor „Śmierci człowieka pracy” przygląda się zjawisku prostytucji w trzech różnych kręgach kulturowych: w Tajlandii, Meksyku i Bangladeszu. Czy rzeczywiście przekroczył granice podglądactwa i nadmiernej estetyzacji? Film ilustrują piosenki PJ Harvey, Tricky’ego i CocoRosie.


Opowieści Hoppera

Cykl filmowy, reż. zbiorowa, Francja/Dania/ Niemcy/USA/ /Wielka Brytania 2012, Ale kino!, cz. 1. niedziela 1 XII, 9.30

Edward Hopper nie przestaje intrygować filmowców. Przed nami zestaw ośmiu krótkometrażówek zainspirowanych obrazami amerykańskiego artysty. Każda z nich stanowi fabularną wariację wokół konkretnego płótna. Autorami filmów jest ośmiu europejskich reżyserów, w tym Sophie Fiennes, Mathieu Amalric i Sophie Barthes.


Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom

Komediodramat, reż. Wes Anderson, USA 1012, Canal+, niedziela 1 XII, 21.00, piątek 6 XII, 19.25

Nikt nie potrafi tak stylowo opowiadać o dolach i niedolach wieku cielęcego jak twórca „Fantastycznego Pana Lisa”. „Moonrise Kingdom” przenosi nas do roku 1965 na wyspę New Penzance, gdzie para małoletnich kochanków wypowiada wojnę zakłamanemu światu dorosłych. W filmie zagrał m.in. Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Frances McDormand i Tilda Swinton.


Orkiestra

Teatr TV, reż. Jacek Głomb, Polska 2013, TVP2, środa 4 XII, 21.45

W dwa lata po premierze, która odbyła się w budynku cechowni kopalni miedzi w Lubinie, obejrzymy telewizyjną wersję spektaklu Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy. Data emisji („Barbórka”) nie jest przypadkowa. Przedstawienie Głomba według tekstu Krzysztofa Kopki, nazywane górniczą balladą, utrzymane jest w konwencji teatru dokumentalnego. Opowiada historię KGHM zapisaną w relacjach i anegdotach pracujących tam ludzi.


Henryk Mikołaj Górecki

Blok programowy, TVP Kultura, piątek 6 XII, od 8.15

Dzień, w którym kompozytor świętowałby 80. rocznicę urodzin, wypełnią programy poświęcone jego twórczości. Zobaczymy dokumentalny portret Góreckiego „Please find” (2012) w reż. Violetty Rotter-Kozery, koncert utworów chóralnych z Bazyliki Jasnogórskiej (2007), „Małe Requiem dla pewnej Polki” z festiwalu Sacrum Profanum 2010 oraz rozmowę w studiu, której tematem będzie trzech najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku, w tym również Lutosławski i Penderecki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2013