Reklama

Znać – nie znać

Znać – nie znać

16.01.2017
Czyta się kilka minut
Jesteśmy już po święcie Chrztu Pańskiego. Wszyscy Ewangeliści odnotowują to wydarzenie, choć każdy na swój sposób. Najbardziej powściągliwy, a jednocześnie najbardziej intrygujący wydaje się zapis Jana.

​Jan nie opisuje nam sceny – wydarzenia – chrztu Jezusa w Jordanie. Konfrontuje nas wyłącznie ze świadectwem św. Jana Chrzciciela: „Jan rzekł: »Ja Go [Jezusa] przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi«. Jan dał takie świadectwo: »Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstąpił z nieba, i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym«” (J 1, 31-34).
Ile razy czytałem ten tekst, zastanawiało mnie najpierw dwukrotne stwierdzenie Jana: „Ja Go przedtem nie znałem”. Jak to? Nie znał Go? Swojego kuzyna? I to – sądząc po relacjach Maryi z Elżbietą – bardzo bliskiego? Czy nie ma racji cała wielka tradycja sztuki...

3415

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Uczestnicząc w Eucharystii Św. lub modląc się w Domu Bożym, widzę ludzi stojących obok Mnie, widzę w praktykujących katolików, lecz ilu z Nich to chrześcijanie?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]