Reklama

Ładowanie...

Zmyślone przyjemności przemijania

02.05.2004
Czyta się kilka minut
1. “Gnijąca wisienka" (ściślej: “Gnijąca wisienka i inne wcielenia") to dziesiąta poetycka książka Marcina Barana. To także pierwsza książka, jaką poeta napisał po dokonanym w tomie “Destylat" (z 2001 r.) podsumowaniu i uporządkowaniu wcześniejszej twórczości. Jak również: to pierwsza książka, jaką Marcin Baran wydał jako poeta czterdziestoletni. Być może właśnie dlatego tom zawiera czterdzieści jeden utworów, zaś tytułowy poemat umieszczony jest w samym jego centrum, po dwudziestu wierszach początkowych, przed dwudziestoma końcowymi.
2

2. Liczba wydanych tomów i zawartych w nich wierszy - to nie są kwestie najważniejsze w mówieniu o poezji. Zdarza się jednak, iż owa powierzchowna na pozór poetycka arytmetyka kieruje w stronę spraw znacznie istotniejszych od niej samej. Tak jest, jak sądzę, w przywołanym przypadku. Autor “Gnijącej wisienki" wykorzystuje swój wiek i liczbę zawartych w tej właśnie książce wierszy, by zwrócić uwagę na swoją wczorajszą twórczość i dzisiejszą sytuację. Przypomina także, iż należy do tych poetów, którzy poddają kontroli świadomości niemal każdy element tworzonego dzieła, choćby najmniej istotny i najbardziej (na pierwszy rzut oka) przypadkowy.

3. Fundamenty swojej poetyckiej strategii odsłonił niegdyś Marcin Baran w sylwicznym poemacie “Bóg raczy wiedzieć". Znaleźć tam można, jak powiada sam poeta, jego “ulubioną definicję wiersza...

9428

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]