Reklama

Zmyślone przyjemności przemijania

Zmyślone przyjemności przemijania

02.05.2004
Czyta się kilka minut
1. “Gnijąca wisienka" (ściślej: “Gnijąca wisienka i inne wcielenia") to dziesiąta poetycka książka Marcina Barana. To także pierwsza książka, jaką poeta napisał po dokonanym w tomie “Destylat" (z 2001 r.) podsumowaniu i uporządkowaniu wcześniejszej twórczości. Jak również: to pierwsza książka, jaką Marcin Baran wydał jako poeta czterdziestoletni. Być może właśnie dlatego tom zawiera czterdzieści jeden utworów, zaś tytułowy poemat umieszczony jest w samym jego centrum, po dwudziestu wierszach początkowych, przed dwudziestoma końcowymi.
2

2. Liczba wydanych tomów i zawartych w nich wierszy - to nie są kwestie najważniejsze w mówieniu o poezji. Zdarza się jednak, iż owa powierzchowna na pozór poetycka arytmetyka kieruje w stronę spraw znacznie istotniejszych od niej samej. Tak jest, jak sądzę, w przywołanym przypadku. Autor “Gnijącej wisienki" wykorzystuje swój wiek i liczbę zawartych w tej właśnie książce wierszy, by zwrócić uwagę na swoją wczorajszą twórczość i dzisiejszą sytuację. Przypomina także, iż należy do tych poetów, którzy poddają kontroli świadomości niemal każdy element tworzonego dzieła, choćby najmniej istotny i najbardziej (na pierwszy rzut oka) przypadkowy.

3. Fundamenty swojej poetyckiej strategii odsłonił niegdyś Marcin Baran w sylwicznym poemacie “Bóg raczy wiedzieć". Znaleźć tam można, jak powiada sam poeta, jego “ulubioną definicję wiersza...

9428

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]