Reklama

Zmiany w Konstytucji: sprawy ważne – sprawy błahe

Zmiany w Konstytucji: sprawy ważne – sprawy błahe

16.02.2010
Czyta się kilka minut
Wśród ostatnich propozycji zmian Konstytucji zgłoszonych przez PO jest jedna taka, która koniecznie musi być przeprowadzona, jeśli Polska chce nadal aspirować do przyjęcia waluty euro: zmiana przepisu, wedle którego o emisji pieniądza w Polsce decyduje NBP. Znaczenie pozostałych propozycji jest niejednakowe.
N

Niewiele zmieniłoby zmniejszenie liczby posłów i senatorów, jak też ustanowienie prawa do dożywotniego fotela senatorskiego dla byłych prezydentów.

Zasadnicze ograniczenie zakresu immunitetu parlamentarnego mogłoby skutecznie osłabiać - uzasadnioną! - opinię, że w Polsce parlamentarzyści są kastą ludzi stojących ponad prawem. Choć niepokoić może formuła użyta dla zaprezentowania tej propozycji przez premiera Tuska i przewodniczącego Schetynę: nadawanie immunitetu "tylko wtedy", gdy istnieje podejrzenie nadużycia władzy przeciwko parlamentarzystom. Problem przecież polega na tym, że dotąd niezgoda Sejmu i Senatu na zdjęcie immunitetu argumentowana była takim podejrzeniem i że ten argument był cynicznie nadużywany. Czyli przepisy o immunitecie trzeba zmienić, ale trzeba je zmienić naprawdę.

Bardzo wiele zmieniłoby ograniczenie siły weta...

1565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]