Reklama

Zmartwychwstanie to nie przechowalnia organów

Zmartwychwstanie to nie przechowalnia organów

19.09.2007
Czyta się kilka minut
Zapowiedź zmartwychwstania to obietnica, że człowiek będzie zbawiony w tym wszystkim, co stanowi jego konkretny los, a więc będzie zbawiony w ciele. Czy w takim razie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić ciało zmartwychwstałe? Od odpowiedzi na to pytanie zależy bardzo wiele, w tym i gotowość do ofiarowania narządów do przeszczepienia. Wielu bioetyków i teologów podkreśla, że podejmując problem eksplantacji organów ze zwłok, Kościół powinien zwracać większą uwagę wiernych na to, iż pietyzm wobec ciała osoby zmarłej nie jest równoznaczny z zachowaniem jego integralności. Inaczej lęk przed tym, że nie będzie mnie po tamtej stronie, bo nie będzie tam moich organów, albo że moje ciało będzie jakoś wybrakowane, a więc nie będę w pełni sobą, będzie powstrzymywał katolików przed zgodą na ofiarowywanie narządów.
N

Nie wiemy, jak będzie wyglądać ciało zmartwychwstałe, bo Ewangelie nie dają opisu chwalebnego stanu ciała Chrystusa takim, jakim jest On w chwale Ojca. Możemy co najwyżej uchwycić kilka jego cech charakterystycznych, odwołując się do opisów, w których zmartwychwstały Jezus dawał się rozpoznać swoim jeszcze nie zmartwychwstałym uczniom. Z tych opisów można wysunąć następujący wniosek: zmartwychwstanie potwierdza ciągłość i nieciągłość istniejącą pomiędzy naszym stanem obecnym i przyszłym: ciągłość, która szanuje naszą historyczną tożsamość; nieciągłość, która przez wyłom śmierci pozwoli nam przejść ze stanu empirycznego, naznaczonego przez grzech, do stanu ciała duchowego i chwalebnego, a więc ciała całkowicie pojednanego z duchem. W tym wydarzeniu nie komplet organów ma decydujące znaczenie, ale moc Ducha Bożego, która sprawia, że ciało stanie się duchem, podczas gdy duch...

1198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]