Zmartwychwstanie to nie przechowalnia organów

Zapowiedź zmartwychwstania to obietnica, że człowiek będzie zbawiony w tym wszystkim, co stanowi jego konkretny los, a więc będzie zbawiony w ciele. Czy w takim razie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić ciało zmartwychwstałe? Od odpowiedzi na to pytanie zależy bardzo wiele, w tym i gotowość do ofiarowania narządów do przeszczepienia. Wielu bioetyków i teologów podkreśla, że podejmując problem eksplantacji organów ze zwłok, Kościół powinien zwracać większą uwagę wiernych na to, iż pietyzm wobec ciała osoby zmarłej nie jest równoznaczny z zachowaniem jego integralności. Inaczej lęk przed tym, że nie będzie mnie po tamtej stronie, bo nie będzie tam moich organów, albo że moje ciało będzie jakoś wybrakowane, a więc nie będę w pełni sobą, będzie powstrzymywał katolików przed zgodą na ofiarowywanie narządów.

19.09.2007

Czyta się kilka minut

Nie wiemy, jak będzie wyglądać ciało zmartwychwstałe, bo Ewangelie nie dają opisu chwalebnego stanu ciała Chrystusa takim, jakim jest On w chwale Ojca. Możemy co najwyżej uchwycić kilka jego cech charakterystycznych, odwołując się do opisów, w których zmartwychwstały Jezus dawał się rozpoznać swoim jeszcze nie zmartwychwstałym uczniom. Z tych opisów można wysunąć następujący wniosek: zmartwychwstanie potwierdza ciągłość i nieciągłość istniejącą pomiędzy naszym stanem obecnym i przyszłym: ciągłość, która szanuje naszą historyczną tożsamość; nieciągłość, która przez wyłom śmierci pozwoli nam przejść ze stanu empirycznego, naznaczonego przez grzech, do stanu ciała duchowego i chwalebnego, a więc ciała całkowicie pojednanego z duchem. W tym wydarzeniu nie komplet organów ma decydujące znaczenie, ale moc Ducha Bożego, która sprawia, że ciało stanie się duchem, podczas gdy duch stanie się niezniszczalnym ciałem.

Może warto więc, aby po ważnym liście biskupów w sprawie przeszczepiania organów pojawił się kolejny, przełamujący stereotypy związane z wyobrażaniem sobie przez wiernych zmartwychwstania w ciele.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie. Członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek, m.in. „Wiara, która więzi i wyzwala” (2023).