Reklama

Złe urodzenie

Złe urodzenie

08.01.2017
Czyta się kilka minut
Historię z pogranicza tabloidu i greckiej tragedii Adrian Sitaru sprowadza do wymiaru boleśnie ludzkiego, a dylematy wokół aborcji przenosi na nieznany w Polsce poziom dyskusji.
Plakat filmu „Nieprawi” Fot. Materiały dystrybutora
T

Taka scena tylko pozornie mogłaby rozegrać się we współczesnym polskim filmie: podczas rodzinnego obiadu, pomiędzy przysłowiową wódką a zakąską, dorosłe dzieci wygarniają ojcu, że w minionym systemie był informatorem bezpieki.
W rumuńskim filmie „Nieprawi” rozpalone do czerwoności emocje wydają się łudząco znajome, różnice pojawiają się jednak nie tylko w użytych rekwizytach (bohaterowie popijają wino zamiast wódki), lecz także w historycznych detalach. Film odnosi się bowiem do niesławnego dekretu 770, który w komunistycznej Rumunii niemal całkowicie zakazywał aborcji, przyczyniając się do powstania barbarzyńskiego podziemia aborcyjnego i narodzin całego pokolenia sierot.
Victor, pięćdziesięcioletni owdowiały lekarz (gra go Adrian Titieni, znany z podobnej roli w „Egzaminie” Cristiana Mungiu), miał ongiś donosić na kobiety decydujące się nielegalnie usunąć ciążę.
...

4265

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]