Reklama

Nie mieszajmy w to dzieci

Nie mieszajmy w to dzieci

21.11.2016
Czyta się kilka minut
Film nagrodzony Złotą Palmą w Cannes prowadzi nas po zakamarkach szarej strefy, w której rozgrywają się moralne dylematy. Reżyser pokazuje subtelne naginanie zasad.
Kadr z filmu „Egzamin” Fot. GUTEK FILM
N

Niechaj pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie dziękował lekarzowi wręczaną pod stołem kopertą, nie załatwiał przez znajomych miejsca w przedszkolu czy zwolnienia od służby wojskowej. Mieszkańcom byłych demoludów są to doświadczenia doskonale znane i ciągle przez nich praktykowane, pomimo zmiany ustrojowej. O tym, jak wynaturzyły się i weszły w społeczny krwiobieg szlachetne pojęcia „wdzięczność” i „pomoc”, opowiada najnowszy film Cristiana Mungiu, twórcy nagradzanych „4 miesięcy, 3 tygodni, 2 dni”. Ale nie tylko o tym.

Rumuński reżyser lubi dzielić włos na czworo. We wspomnianym filmie z 2007 r. pokazywał, jak podziemie aborcyjne w epoce Ceauşescu upadlało kobiety, choć jednocześnie komplikował obowiązujący dziś sztywny podział na pro choice i pro life. W swoim kolejnym filmie, „Za wzgórzami”, rozgrywającym się w żeńskim klasztorze prawosławnym, odtwarzał atmosferę duchowego...

4625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]