Reklama

Ładowanie...

Żeby wiara była jak chleb, nie jak opłatek

05.05.2009
Czyta się kilka minut
Komunijne ubranka, wianki, świece, pamiątki, przyjęcia, pierwsza spowiedź i niepokój, co powie ksiądz, kiedy usłyszy moje grzechy, próby w kościele przed uroczystością i wreszcie Msza z odświętnie wystrojonymi dziećmi przed ołtarzem...
"

"Oprawa" wydarzenia, wbrew najlepszej woli organizatorów, odwraca uwagę od konfrontacji z trudną próbą wiary w to, że opłatek naprawdę został przemieniony w Ciało Chrystusa. Przeciw tej rzeczywistej obecności zdaje się przemawiać wszystko: wygląd, smak i kruchość tego, w czym ma się zawierać Bóg wszechmogący i nieśmiertelny.

Kiedy w XI w. Berengariusz, błyskotliwy nauczyciel katedralnej szkoły w Tours, w dziele zatytułowanym "Na Świętej Wieczerzy" subtelnie zakwestionował rzeczywistą obecność, sprowadzając Eucharystię do symbolu, mnich z opactwa Bec w Normandii, późniejszy arcybiskup Canterbury, Lanfrank z Pawii, tak mu odpowiedział: "Ty wykorzystujesz ludzi, którzy nie znają tajemnic Bożych i ufają tobie. (...) Jest to tajemnica wiary i znajduje w niej zbawienie ten, kto w to wierzy, nie ten, kto czyni z tego przedmiot śledztwa rozumu". Poglądy Berengariusza...

3511

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]