Reklama

Zdrowe odruchy

Zdrowe odruchy

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Znany kardiolog nie chce już leczyć naszej polityki i rezygnuje z ubiegania się o prezydenturę. Analiza obecnej sytuacji wskazuje, że nie wygram wyborów - te słowa prof. Zbigniewa Religi, choć nieodkrywcze, brzmią niecodziennie.
O

Oto kandydat wyciąga wnioski z sondaży wyborczych i przekazuje poparcie politykowi o podobnym programie, którego szanse są nieporównywalnie większe. To oczywiste, że na decyzję Religi wpłynął m.in. brak dalszych funduszy na kampanię. Nie zmienia to faktu, że rezygnacja z własnych ambicji w imię zwiększenia szans programu politycznego, który się głosi, to w polskiej polityce rzadka oznaka zdrowego rozsądku.

Fakt, że prof. Religa od tygodni tracił poparcie na rzecz zawodowych polityków świadczy, że wyborcy też kierują się zdrowym rozsądkiem. Zauroczenie niepartyjnymi propozycjami bywa chwilowe (tak byłoby z Tomaszem Lisem i Jolantą Kwaśniewską), na dłuższy dystans wygrywają profesjonaliści z zapleczem, a nie skrzykiwanymi ad hoc komitetami wyborczymi. Rzeczywistość jest taka, że to partie i ich liderzy są podstawą systemu demokratycznego. I jeśli ten system...

1413

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]