Reklama

Zdrajca i bohater

Zdrajca i bohater

22.12.2016
Czyta się kilka minut
Oto człowiek, który stał się w Niemczech wrogiem publicznym, zagrożeniem dla całego systemu zbudowanego na zbiorowej amnezji.
Kadr z filmu „Fritz Bauer kontra państwo” Fot. Aurora Films
D

Dopiero pół wieku po śmierci Fritza Bauera powstał film fabularny o jednej z ważniejszych postaci w powojennej historii Niemiec. To on, prokurator generalny Hesji, doprowadził do schwytania w 1960 r. Adolfa Eichmanna – własnym wysiłkiem, wbrew ówczesnej polityce swego państwa. Postać tego formatu, zasłużona także jako inicjator drugiego procesu oświęcimskiego we Frankfurcie, warta jest zapewne większej filmowej biografii. Wchodzący z opóźnieniem na nasze ekrany dramat Larsa Kraumego to film kameralny, bliski formatu telewizyjnego i nieco „czytankowy” w sposobie przedstawienia wydarzeń. Skupia się jednak na bardzo niewielkim, acz przełomowym wycinku z życia Bauera i przede wszystkim stara się mu oddać należną sprawiedliwość.
Już w otwierających film materiałach archiwalnych z prawdziwym Fritzem Bauerem streszcza się cała jego filozofia: duma z bohaterów narodowych czy osiągnięć...

5082

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]