Reklama

Zbuntuj się przeciwko śmierci

Zbuntuj się przeciwko śmierci

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Spotykam czasem ludzi, którzy płaczą po śmierci swoich bliskich. Mają wtedy wyrzuty sumienia: Czyż mamy prawo smucić się jako ludzie wierzący? Czyż nie powinniśmy się raczej radować, że ktoś odszedł do domu Ojca?. Inni podobne poczucie winy noszą w sobie, gdy buntują się przeciwko odejściu kochanych ludzi: Nie potrafię się z tym pogodzić. Niech mi ojciec wytłumaczy, dlaczego Bóg pozwolił na tę śmierć?.
-

---ramka 347890|prawo|1---Pierwszych uspokajam, że łzy są jak najbardziej na miejscu. Zachęcam, by spojrzeli na śmierć jako na najtrudniejszą rozłąkę. Nikt przecież nie będzie czuł się winny, gdy mu smutno, bo wyjazd kochanej osoby skazuje go na długie jej niewidzenie. Człowieka, którego się kocha, chce się mieć przecież na wyciągnięcie ręki, pragnie się go spotykać i z nim rozmawiać.

Nigdy też nie próbuję tłumaczyć Boga. Wskazuję jedynie na fragment Ewangelii św. Jana mówiący o śmierci i wskrzeszeniu Łazarza. Podejrzewam, że wielu ludzi grzebiących swoich bliskich czuje podobnie jak płaczące Marta i Maria. Nie rozumieją, dlaczego Jezus się spóźnił, dlaczego nie przybył, by uzdrowić Łazarza: “Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł". Jezus również płakał, ale Jego płacz nie był wylewaniem łez nad chorobą i odejściem brata Marii i Marty, bo wiedział, że...

2826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]