Reklama

Zbawienie duszy i ekonomia

Zbawienie duszy i ekonomia

15.02.2021
Czyta się kilka minut
W

Wielkopostne przesłanie papieża to zachęta do skromnego życia, modlitwy i troski o drugiego człowieka, słowem: do nawrócenia, które jest fundamentem pełnego rozwoju człowieka. Może dlatego co roku ogłasza je kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, oskarżanej często, że „zapomina” o najważniejszej misji Kościoła – głoszeniu ewangelii i zbawieniu dusz – zajmując się politycznymi i gospodarczymi problemami tego świata.

Kard. Turkson reprezentuje papieża na ekonomicznych szczytach i bierze udział w negocjacjach ze środowiskami nie zawsze przyjaznymi Kościołowi i religii. W ostatnim roku szczególnie krytykowany był za promocję „inkluzywnego kapitalizmu” i „wielkiego resetu” – projektów nowego światowego ładu, w których oponenci Franciszka widzą neomarksistowską ideologię i rządy światowej finansjery.

– Nawrócenie to także troska o dobro wspólne i czynienie świata lepszym – tłumaczy kard. Turkson „Tygodnikowi”. – Nie można mówić o miłości bliźniego, nie troszcząc się o jego podstawowe potrzeby, jak żywność, woda czy leki. Chcemy być głosem tych, za którymi na światowych forach nikt się nie ujmie. Upominamy się o uwolnienie patentów leków, objęcie najbiedniejszych państw programem szczepień, redukcję długów przez Bank Światowy. To też jest świadectwem naszego chrześcijaństwa. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]