Reklama

Zawołaj swego męża

Zawołaj swego męża

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Gdybyś miał zacząć rozmowę o Bogu z prostytutką należącą do narodu, którego nie lubią twoi rodacy, od czego byś zaczął? Ile barier społecznych, etycznych, a nawet religijnych musiałbyś przełamać, by nawiązać dialog? Jezus zaczął bardzo prosto: "Daj mi pić". A potem potoczyła się rozmowa o wodzie, wodzie żywej, przyszłym rozprzestrzenianiu się Kościoła, małżeństwie i sekrecie mesjańskim Jezusa, objawionym nie całemu światu, ale prostej kobiecie tęskniącej za prawdziwym życiem i miłością.
W

Wielopiętrowa narracja, zwana przez egzegetów "dialogiem nieporozumienia", sama w sobie jest medytacją nad wiarą Kościoła, a ściślej: nad znaczeniem, jakie osoba Jezusa powinna mieć dla wiary Kościoła. Św. Augustyn uważał, że Samarytanka stojąca samotnie u studni Jakuba, protoplasty narodu Izraela, była figurą Kościoła jeszcze nie usprawiedliwionego z grzechów, ale będącego w drodze ku usprawiedliwieniu. Jej pięciu mężów to pięć ksiąg Mojżesza, dzięki którym poznaje Boga, albo pięć zmysłów, jakimi poznaje świat. Mąż, którego Jezus nakazał jej przyprowadzić, to figura rozumu, gdyż rozum jest mężem duszy. Zaś władza duszy, jaką jest rozum, jest oświecona światłem z wysoka: Światłem prawdziwym, oświecającym każdego człowieka, gdy ten na świat przychodzi. Tym Światłem jest Jezus Chrystus.

I w tym punkcie można by zakończyć, gdyby nie doniosłe konsekwencje, jakie...

2605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]