Reklama

Zawłaszczanie Zbawiciela

Zawłaszczanie Zbawiciela

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Syn Boży w wersji blond z niebieskimi oczami? Był Scytą? Partem? Germaninem? A może był ciemnoskóry? Wszystkie te hipotezy mają swoich zwolenników.
Fot. Tristan Fewings / GETTY IMAGES
M

Mniej więcej wiadomo, kim mógł być historyczny Jezus Chrystus, ale właśnie: wiadomo mniej więcej. A „mniej więcej” to wystarczające pole do popisu dla tych, którzy lubią wcisnąć w każdą historię swoje trzy grosze. Jezus bywał więc w ich narracjach – na przykład – Niemcem. Albo pra-Węgrem.

Turański książę

Gdy na Węgrzech upadł komunizm – przebudzili się panturaniści. Panturanizm był XIX-wiecznym narodowym ruchem, który miał stanowić odpowiedź na nurty pangermańskie i pansłowiańskie.

Węgrzy jednak, którzy nie mogli wplątać własnego języka i pochodzenia w żadną z wielkich europejskich rodzin językowych, mieli trudniejsze zadanie niż ich indoeuropejscy sąsiedzi. Ugrofińskie pochodzenie języka węgierskiego nie przez wszystkich było traktowane jako wystarczająco godne: wielu węgierskich nacjonalistów, bo to oni właśnie zapełnili szeregi panturanistów,...

8498

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]