Reklama

Zapomnijcie o antybiotykach

Zapomnijcie o antybiotykach

23.01.2017
Czyta się kilka minut
18 sierpnia 2016 r. do szpitala w Reno (Nevada, USA) przyjęto 70-letnią kobietę z ciężkim przypadkiem ogólnoustrojowego stanu zapalnego – potocznie: sepsą.
O

Okazało się, że nieco wcześniej wróciła z Indii, gdzie nabawiła się poważnej infekcji bakteryjnej. Zmarła na początku września.
13 stycznia br. został opublikowany raport medyczny na temat tego przypadku (www.bit.do/bakteria). Szczep bakteryjny powoli uśmiercający nieszczęsną kobietę – należący do gatunku Klebsiella pneumoniae, czyli pospolitej pałeczki zapalenia płuc – próbowano unicestwić za pomocą 26 (!) różnych antybiotyków należących do wszystkich grup dopuszczonych do użytku na terenie Stanów Zjednoczonych. Nauce po prostu nie jest znane nic, co jest w stanie wybić tę bakterię.

Przypadek ten ilustruje dobitnie coś, co wiadomo w zasadzie od dawna: my, ludzie, stosujemy antybiotyki potwornie nieodpowiedzialnie. Antybiotyk to świetna idea, dopóki leczona nim osoba rzeczywiście pozbywa się infekcji. Jeśli natomiast dobrany jest źle, jeśli nie przyjmuje się pełnej dawki, jeśli łyka się go bez sensu (np. na infekcje wirusowe, na tzw. przeziębienie) – bakterie nie giną, tylko są... drażnione. Zmusza się je do przyspieszonej ewolucji i przekazuje dalej najsilniejsze mutanty.

Tymczasem tempo odkrywania nowych typów antybiotyków maleje. Z 18 największych firm farmaceutycznych 15 wycofało się z badań nad nowymi antybiotykami – są one kosztowne i mało lukratywne. Trzeźwe analizy finansowe wskazują, że znacznie bardziej opłaca się inwestować w badania nad lekami na schorzenia chroniczne. Choroby serca, otyłość i rak to zdecydowanie cele numer jeden – pacjenci kupują produkty farmaceutyczne latami, a nie raz na rok.

Rzecz w tym, że wspaniałe sukcesy medycyny nas rozleniwiły. Nie wierzymy w to, że nas, dumnych mieszkańców cywilizowanego świata, zabije głupia bakteria. Przecież załatwią ją antybiotyki. Otóż właśnie niekoniecznie. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof przyrody i dziennikarz naukowy, specjalizuje się w kosmologii, astrofizyce oraz zagadnieniach filozoficznych związanych z tymi naukami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]