Reklama

Zanim wysłuchamy Papieża

Zanim wysłuchamy Papieża

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Polska religijność miała runąć po śmierci naszego papieża. No i nie runęła. Wprost przeciwnie: ta śmierć zmobilizowała Polaków. Następca - wbrew przepowiedniom - został przez Polaków przyjęty życzliwie, właśnie jako następca, bez rozżalenia, że nie jest taki sam jak Jan Paweł II, bez pretensji, że jest Niemcem.
"

"Trwajcie mocni w wierze" - tak brzmi hasło papieskiej pielgrzymki do Polski. Nie wiem, czy jego autorem jest sam Benedykt XVI, czy też zostało ono zasugerowane przez kogoś z Polski. Takich rzeczy nigdy się z całą pewnością nie wie. Można snuć domysły i mój domysł autorstwo przypisuje Papieżowi.

Mamy tu do czynienia z parafrazą zdania z listu św. Pawła do Koryntian: "Czuwajcie, trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni i umacniajcie się!" (1 Kor, 16, 13). Parafrazą, bo oryginał kładzie nacisk na "trwanie w wierze", a hasło pielgrzymki, choć eksponuje trwanie, zakłada moc wiary i to właśnie ujęcie sugeruje osobę Autora. Zwrot ten można znaleźć w jednym z dawnych tekstów kard. Ratzingera: "Musimy, mocni w wierze, wyznając prawdę w miłości, przeciwstawiać się błędowi także wtedy, kiedy ma on pozory miłosierdzia, które miłością Pana chce ogarnąć błądzących". Mowa o...

14402

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]