Reklama

Ładowanie...

Zamiast wspomnień

14.12.2010
Czyta się kilka minut
O kulturze niezależnej lat 80. można opowiadać w kontekście historycznym, ale czy nie lepiej zastanowić się, jak wpłynęła na naszą teraźniejszość? Czym poskutkowała - na dobre i na złe? O czym zapomnieliśmy?
Z

Za 20-30 lat ktoś przygotuje na pewno kolejną wystawę poświęconą kulturze niezależnej lat 80. Zapewne będzie ona wyglądać zupełnie inaczej niż ta, którą oglądać właśnie możemy w krakowskim Muzeum Narodowym. Przyszły kurator - urodzony długo po 1989 r. - spojrzy na sztukę okresu Solidarności innymi oczami, bez prywatnych wspomnień. Zapewne część prac, które teraz znalazły swoje miejsce w salach muzealnych, zostanie przezeń odrzucona. Dołączą natomiast inne, pominięte dzisiaj (mnie brakuje trochę Grupy Łódź Kaliska, która kpiła wtedy z jakichkolwiek zaangażowań).

Nie tylko krużganki

Jednak wystawa "Pokolenie ’80. Niezależna twórczość młodych w latach 1980-89" nie jest ani wspominkowym spotkaniem weteranów tamtych czasów, ani próbą jakiejkolwiek martyrologicznej ich mitologizacji. Mimo że zrealizowano ją z okazji...

8950

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]