Reklama

Zamiast wspomnień

Zamiast wspomnień

14.12.2010
Czyta się kilka minut
O kulturze niezależnej lat 80. można opowiadać w kontekście historycznym, ale czy nie lepiej zastanowić się, jak wpłynęła na naszą teraźniejszość? Czym poskutkowała - na dobre i na złe? O czym zapomnieliśmy?
Z

Za 20-30 lat ktoś przygotuje na pewno kolejną wystawę poświęconą kulturze niezależnej lat 80. Zapewne będzie ona wyglądać zupełnie inaczej niż ta, którą oglądać właśnie możemy w krakowskim Muzeum Narodowym. Przyszły kurator - urodzony długo po 1989 r. - spojrzy na sztukę okresu Solidarności innymi oczami, bez prywatnych wspomnień. Zapewne część prac, które teraz znalazły swoje miejsce w salach muzealnych, zostanie przezeń odrzucona. Dołączą natomiast inne, pominięte dzisiaj (mnie brakuje trochę Grupy Łódź Kaliska, która kpiła wtedy z jakichkolwiek zaangażowań).

Nie tylko krużganki

Jednak wystawa "Pokolenie ’80. Niezależna twórczość młodych w latach 1980-89" nie jest ani wspominkowym spotkaniem weteranów tamtych czasów, ani próbą jakiejkolwiek martyrologicznej ich mitologizacji. Mimo że zrealizowano ją z okazji...

8950

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]