Zamachy w Brukseli

Dwa ataki, wysoka liczba ofiar, po raz kolejny sparaliżowane miasto – to obraz marcowego poranka w Brukseli.

22.03.2016

Czyta się kilka minut

Bruksela po ataku terrorystycznym. Fot: Associated Press/EastNews /
Bruksela po ataku terrorystycznym. Fot: Associated Press/EastNews /

Wciąż nie wiadomo, kto i jak przeprowadził zamachy. Koniec wojny z terroryzmem znowu wydaje się odległy.

Do zamachu doszło na lotnisku Zaventem w Brukseli, a zatem miejscu, które automatycznie jest pod zwiększoną kontrolą policji i służb. Według relacji, najpierw nastąpiły dwa wybuchy, a potem można było usłyszeć wymianę ognia. Później nastąpiły kolejne wybuchy – w metrze na odcinku między stacjami Maelbeek i Schuman w samym centrum miasta. Obecnie odwołano loty na i z lotniska Zaventem. Zamknięto też całą komunikację miejską - metro, linie autobusowe i tramwajowe. Pasażerowie metra są ewakuowani. Mieszkańców prosi się o pozostanie w domach.

Po tym jak kilka dni temu aresztowano Salaha Abdesama, uważanego za „mózg” ataku w Paryżu, wydawało się, że służby specjalne Belgii mogą cieszyć się sukcesem, a zwykli obywatele mogli poczuć się nieco bezpieczniej. Przecież aby namierzyć Abdesama, belgijski i francuski wywiad musiał dokładnie przeczesać środowisko islamskich ekstremistów, aresztowano wiele innych osób powiązanych z komórką terrorystyczną, która przeprowadziła atak w Paryżu.

Teraz nasuwa się pytanie czy zamachy nie są właśnie reakcją na zatrzymanie Abdesama. Jak dotąd żadna z organizacji terrorystycznych nie przyznała się do ataków w Brukseli, ale według BBC, zamach wzbudził w internecie entuzjastyczne reakcje zwolenników Państwa Islamskiego. Wiadomo też, że wybuch na lotnisku były zamachem samobójczym.

Równie ważne jest też inne pytanie – czy dzisiejsze zamachy mogą budzić zaskoczenie? Po aresztowaniu Abdesama ujawniono, że planował on kolejne akcje, był otoczony kolejną grupą ludzi, gromadził broń. Wiadomo więc było, że zamach – przeprowadzony przez kogoś z jego komórki lub zupełnie innego – może być tylko kwestią czasu. Fakt, że nastąpił tak szybko i uderzenie okazało się tak silne, jest jednak zaskakujący i nie świadczy najlepiej o belgijskich służbach.

Wybór miejsca ataku już zaskakujący nie jest – w metrze siła wybuchu zawsze jest mordercza, a lotnisko… – tuż przed świętami, zatłoczone jeszcze bardziej niż zwykle, z tłumem ludzi podróżujących na Wielkanoc, spieszących do bliskich z pakunkami, walizami, prezentami  – trudno uderzyć bardziej boleśnie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach dokumentalnych (np. „Zdobyć miasto” o Powstaniu Warszawskim). Autorka… więcej