Reklama

Zakichany obowiązek

Zakichany obowiązek

19.03.2017
Czyta się kilka minut
Wawrzyniec z Nawarry pisze: grzech ma siłę ognia, ale jałmużna ma siłę wody. Święty Augustyn dodaje: post bez jałmużny krzyżuje ciało, ale duszy nie oświetla światłem miłości.
T

Teodor z Orleanu stwierdza: post bez jałmużny jest powielaniem jedzenia, a nie zasług. Księga Tobiasza wyjaśnia: „jałmużna uwalnia od śmierci”, i daje praktyczną wskazówkę: „Jak ci tylko starczy, według twojej zasobności dawaj z niej jałmużnę. Będziesz miał mało – daj mniej, ale nie wzbraniaj się dawać jałmużny nawet z niewielkiej własności”.

Jakie to szczęście, że jest ksiądz (teraz już biskup) Grzegorz Ryś, który w 2008 r. wygłosił dla kleryków krakowskiego seminarium (był wtedy jego rektorem) wspaniałe rekolekcje o jałmużnie, w których pozbierał to, co o tej przedziwnie się nazywającej (w greckim oryginale to eleemosyne) praktyce mówili Pan Bóg, Kościół i ludzie Kościoła przez wieki. Rekolekcje w spisanej formie dołączył do jednego ze swoich numerów (646) „Znak”.

Uczyłem i uczę się z nich wszystkiego. Po pierwsze tego, że jałmużna to nie emocjonalny odruch....

6111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]