Reklama

Ładowanie...

Zakazujemy chórów trębaczów

06.12.2011
Czyta się kilka minut
"Udostępnianie kościołów dla wszelkiego rodzaju koncertów nierzadko spotyka się z krytyką wiernych, zaś odmowa ich udostępniania (...) spotyka się z fatalnym przyjęciem ze strony organizatorów, muzyków i śpiewaków" - czytamy w instrukcji Stolicy Apostolskiej.
Z

Zderzenie sacrum i profanum w delikatnej materii, którą jest muzyka, musi prowadzić do napięć. Kościół - przypominają autorzy dokumentu - to coś więcej niż "budynek publiczny", to miejsce święte, znak zamieszkania Boga pośród ludzi. Jego sakralność pozostaje pod ochroną. Koncerty są dopuszczalne, ale na program winny składać się utwory "komponowane na użytek liturgii, utwory uduchowione (...) jak oratoria, pieśni religijne, kantaty religijne".

Podane w cytowanym dokumencie przepisy są zrozumiałe: bezpłatny wstęp do kościoła, w którym odbywa się koncert, godne stroje i zachowanie uczestników, przeniesienie Sanctissimum do bocznej kaplicy itd. Najtrudniejsze zadanie ma biskup, który rozstrzyga o "sakralności" programu. "Udostępnić kościół można na koncerty muzyki sakralnej lub religijnej. Nie należy udostępniać w przypadku innych rodzajów muzyki. Najpiękniejsza...

4796

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]