Reklama

Ładowanie...

Zaczyna się nowy rok liturgiczny

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Rok liturgiczny nie jest zwykłą sekwencją świąt ani przypomnieniem wypadków zdawnych wieków. To pobożne poddawanie Chrystusowi ludzkiego czasu przez post iświęto.
Z

Zanurzeni w czas, nie przeżywamy go jednakowo. Nasze dni odmierza ruch wokół słońca i przemiany księżyca. Suwerenny, głuchy na "chwilo, trwaj!" Chronos. Mierzony urządzeniami, wiodący od narodzin ku nieuchronnej śmierci. Ale mamy przecież jeszcze takie doświadczenie czasu, który biegnie inaczej, gdy pijemy herbatę z ukochaną osobą, słuchamy ulubionej muzyki, kiedy spotykamy Boga. Grecy taki czas nazywali kairos. Czas sposobny. Nie zmierzy go żaden "kairo-metr", wymyka się nam, ale dobrze wiemy, że istnieje. On wyznacza najbardziej brzemienne w znaczenie chwile życia.

Jest jeszcze spotykająca się wciąż cykliczność i linearność. Nieustanne powracanie poranków i wieczorów, pór i lat. Wciąż od nowa te same, ale my w nich nie tacy sami: zawsze coraz starsi i, niekiedy przynajmniej, mądrzejsi i bardziej pokorni, przyjmujemy te cykliczne przemiany na nowo.

...
8039

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]