Reklama

Zaczyna się nowy rok liturgiczny

Zaczyna się nowy rok liturgiczny

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Rok liturgiczny nie jest zwykłą sekwencją świąt ani przypomnieniem wypadków zdawnych wieków. To pobożne poddawanie Chrystusowi ludzkiego czasu przez post iświęto.
Z

Zanurzeni w czas, nie przeżywamy go jednakowo. Nasze dni odmierza ruch wokół słońca i przemiany księżyca. Suwerenny, głuchy na "chwilo, trwaj!" Chronos. Mierzony urządzeniami, wiodący od narodzin ku nieuchronnej śmierci. Ale mamy przecież jeszcze takie doświadczenie czasu, który biegnie inaczej, gdy pijemy herbatę z ukochaną osobą, słuchamy ulubionej muzyki, kiedy spotykamy Boga. Grecy taki czas nazywali kairos. Czas sposobny. Nie zmierzy go żaden "kairo-metr", wymyka się nam, ale dobrze wiemy, że istnieje. On wyznacza najbardziej brzemienne w znaczenie chwile życia.

Jest jeszcze spotykająca się wciąż cykliczność i linearność. Nieustanne powracanie poranków i wieczorów, pór i lat. Wciąż od nowa te same, ale my w nich nie tacy sami: zawsze coraz starsi i, niekiedy przynajmniej, mądrzejsi i bardziej pokorni, przyjmujemy te cykliczne przemiany na nowo.

...
8039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]