Reklama

Ładowanie...

Z oblężonego miasta

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Przez media przebiegła wiadomość o nowej inicjatywie - wystawieniu przez prezydentów największych miast, na czele z Rafałem Dutkiewiczem z Wrocławia, kandydatów w wyborach do Senatu.
Z

Zachętą do takiego kroku miała być ponoć zmiana sposobu wybierania senatorów, którzy od tego roku walczyć mają o mandaty w 100 okręgach. Według powszechnego przekonania, ma to zmniejszyć znaczenie identyfikacji partyjnych, zwiększyć zaś znaczenie osobowości.

Gdy w 2009 r. Dutkiewicz przestał być przewodniczącym Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI", odebrano to jako fiasko jego hucznie zapowiadanego wejścia do ogólnopolskiej polityki. Wydawało się, że PO przeprowadziła skuteczny kontratak, pokazując przewagę w walce na otwartym polu. Wyprawa na Warszawę została zmuszona do odwrotu. Dutkiewicz schronił się jednak za murami bezpośrednich wyborów prezydenckich. PO przystąpiła do oblężenia - zerwała koalicję w radzie miasta i wystawiła konkurenta w kolejnych wyborach. Jej przewaga okazała się jednak złudzeniem: Dutkiewicz obronił urząd z niewiele słabszym wynikiem...

3026

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]