Reklama

Z celnikami i Owsiakiem

Z celnikami i Owsiakiem

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Tamte szemrania nie były całkowicie bezpodstawne. Ówcześni celnicy mieli talent do robienia pieniędzy w sytuacjach moralnie dwuznacznych - kolaborując z okupantem. Przebywanie wśród nich było niemniej ryzykowne, jak dziś kontakty z którymś z parlamentarnych populistów. Jezus podejmuje jednak to ryzyko. Wie, że będzie krytykowany przez środowiska, które umiejętność gorszenia się doprowadziły do perfekcji. Chce jednak przypomnieć, że przychodzi jako Boski Lekarz nie do zdrowych, lecz do tych, “którzy źle się mają" (Mt 9, 12). Przychodzi, aby uczestniczyć w ludzkich dramatach - tam, gdzie przedstawiciele elit narodowych widzą jedynie proste, czarno-białe klasyfikacje.
P

Problem celników powraca przez wieki. Także we współczesnych sporach o polski Woodstock i Wielką Orkiestrę, o duszpasterstwo zagubionych życiowo i obecność Kościoła pośród kontrowersyjnych polityków. Obecność tę niewątpliwie zaakceptowano by bez oporów, gdyby udało się uleczyć wszystkie duchowe bolączki wspomnianych środowisk. Tymczasem nawet Chrystus nie uleczył wszystkich ran. Dramat Judasza uczy realizmu i wyzwala z tęsknoty za stuprocentowym sukcesem duszpasterskim. Naszym zadaniem nie jest uleczenie wszystkich schorzeń, lecz bycie z chorymi, aby nieść im łaskę, miłość i prawdę. Łatwa ekspresja zgorszeń pozostaje natomiast niedopuszczalną formą terapii dla tych lekarzy ducha, którzy pragną kierować się Ewangelią.

771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]