Reklama

Wzorcowe rozliczenie

Wzorcowe rozliczenie

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Herezja jest nieodrodnym korzeniem ortodoksji, jej matecznikiem i najważniejszą racją. Nie ma zatem ortodoksji bez herezji, nie ma prawowierności bez nieprawowiernego, podejrzanego wyboru.
Leszek Kołakowski / fot. Tomek Sikora
C

Czytając książki Leszka Kołakowskiego w dobie komunizmu, wiedziało się, że jego refleksja nad religią ma często charakter przenośny i dwoisty. Że niejako w jej zanadrzu tkwi także sens przewrotny i wywrotowy, niepodany otwarcie i wyrażający się niekiedy tylko mocniej, w sposób bardziej widomy w ironicznych, błazeńskich igraszkach z politycznym kapłaństwem.

I owszem: książki te odnosiły się oczywiście bezpośrednio, zgodnie ze swymi tytułami i materią poddaną interpretacji, do tego, co religijne, ale też trawił je pewien zamiar ezoteryczny - mniej lub bardziej ukryty. Z woli lub bez woli autora - różnie to przecież bywało - stawały się one nieraz metaforami dookolnej rzeczywistości, nabierały wszelkich znamion krytycznej egzegezy "systemu" oraz jego filozoficznych czy też ideologicznych podstaw. A czasem także, z tego właśnie drugiego powodu, stawały się...

16954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]