Reklama

Wzorcowe rozliczenie

Wzorcowe rozliczenie

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Herezja jest nieodrodnym korzeniem ortodoksji, jej matecznikiem i najważniejszą racją. Nie ma zatem ortodoksji bez herezji, nie ma prawowierności bez nieprawowiernego, podejrzanego wyboru.
Leszek Kołakowski / fot. Tomek Sikora
C

Czytając książki Leszka Kołakowskiego w dobie komunizmu, wiedziało się, że jego refleksja nad religią ma często charakter przenośny i dwoisty. Że niejako w jej zanadrzu tkwi także sens przewrotny i wywrotowy, niepodany otwarcie i wyrażający się niekiedy tylko mocniej, w sposób bardziej widomy w ironicznych, błazeńskich igraszkach z politycznym kapłaństwem.

I owszem: książki te odnosiły się oczywiście bezpośrednio, zgodnie ze swymi tytułami i materią poddaną interpretacji, do tego, co religijne, ale też trawił je pewien zamiar ezoteryczny - mniej lub bardziej ukryty. Z woli lub bez woli autora - różnie to przecież bywało - stawały się one nieraz metaforami dookolnej rzeczywistości, nabierały wszelkich znamion krytycznej egzegezy "systemu" oraz jego filozoficznych czy też ideologicznych podstaw. A czasem także, z tego właśnie drugiego powodu, stawały się...

16954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]