Reklama

Ładowanie...

Wzorcowe rozliczenie

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Herezja jest nieodrodnym korzeniem ortodoksji, jej matecznikiem i najważniejszą racją. Nie ma zatem ortodoksji bez herezji, nie ma prawowierności bez nieprawowiernego, podejrzanego wyboru.
Leszek Kołakowski / fot. Tomek Sikora
C

Czytając książki Leszka Kołakowskiego w dobie komunizmu, wiedziało się, że jego refleksja nad religią ma często charakter przenośny i dwoisty. Że niejako w jej zanadrzu tkwi także sens przewrotny i wywrotowy, niepodany otwarcie i wyrażający się niekiedy tylko mocniej, w sposób bardziej widomy w ironicznych, błazeńskich igraszkach z politycznym kapłaństwem.

I owszem: książki te odnosiły się oczywiście bezpośrednio, zgodnie ze swymi tytułami i materią poddaną interpretacji, do tego, co religijne, ale też trawił je pewien zamiar ezoteryczny - mniej lub bardziej ukryty. Z woli lub bez woli autora - różnie to przecież bywało - stawały się one nieraz metaforami dookolnej rzeczywistości, nabierały wszelkich znamion krytycznej egzegezy "systemu" oraz jego filozoficznych czy też ideologicznych podstaw. A czasem także, z tego właśnie drugiego powodu, stawały się...

16954

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]